top of page
  • Zdjęcie autoraAgat - Hotel Łódź

Prasowanie

Prasowanie należy do najmniej lubianych prac domowych. W hotelu prasowanie to jedno z podstawowych zadań obsługi. W Agat Hotel Łódź przywiązujemy dużą uwagę do dbałości o szczegóły, a wyprasowane materiały to nie tylko kwestia estetyki, ale również higieny. Wiele osób nie radzi sobie z tą czynnością, dlatego korzysta z żelazka tylko wtedy, gdy to konieczne. Rozmowa o pracę czy ważne spotkanie to niektóre z powodów, by wyciągnąć głęboko schowany sprzęt i rozprawić się z pomiętą koszulą lub sukienką. Warto jednak oswoić się z tym zadaniem i korzystać z żelazka znacznie częściej.

To, jak będzie Ci się prasowało ubrania, zależy w dużym stopniu od tego, w jaki sposób je wypierzesz. Dostosowanie odpowiedniej temperatury oraz obrotów będzie kluczowe, szczególnie jeśli pierzesz delikatne materiały. Przykładem mogą być koszule, które często wyjmujemy z pralki bardzo pogniecione. Głównym powodem takiej sytuacji okazują się zbyt wysokie obroty. O wiele lepiej wyjąć koszule z pralki delikatnie mokre i rozwiesić je od razu na suszarce. Natychmiast zobaczysz różnicę w tym, jak prasuje się lekko, a jak mocno odwirowane tkaniny. Zwróć również uwagę na rodzaj proszków oraz płynów do prania i płukania. Te drugie są szczególnie istotne, bo zmiękczają tkaniny i sprawiają, że prasowanie staje się o wiele prostsze.

Zanim chwycisz za żelazko, sprawdź dobrze, jak prasować ubrania uszyte z konkretnego materiału. Dokładne oznaczenie znajdziesz zawsze na metce. Podobnie jest także w przypadku pościeli, obrusów czy zasłon. Od rodzaju tkaniny zależy temperatura, jakiej użyjesz. Jak się prasuje tkaniny naturalne, a jak syntetyczne?

Do prasowania bawełny korzystaj z żelazka rozgrzanego do 150-180°C. Wełnę prasuj w temperaturze 120-150°C, starając się nie przesuwać żelazkiem po ubraniu, a jedynie miejscowo je przykładać. Jak dobrze prasować len? Najlepiej gdy jest on jeszcze wilgotny – pozwoli to szybciej i łatwiej pozbyć się zagnieceń. Niezbędna okaże się również wysoka temperatura, ok. 180-220°C. Z kolei jedwab, ponieważ cechuje się niezwykłą delikatnością, prasuj na sucho w niskiej temperaturze 90-120°C.

Z tkanin syntetycznych najpopularniejsze są poliester, wiskoza i poliamid. Pierwszy z nich często nie wymaga prasowania – wystarczy wygładzić go od razu po praniu. Jeśli jednak prasowanie jest konieczne, ustaw temperaturę na ok. 90°C i uważaj na ewentualne przypalenia. Podobną temperaturę zastosuj do prasowania poliamidu. Z kolei wiskozę możesz potraktować 90-120°C. Delikatne tkaniny warto prasować natomiast przez bawełnianą ściereczkę, co zapobiegnie błyszczeniu oraz ewentualnym przypaleniom materiału.

Oprócz prasowania przez bawełnianą ściereczkę, co zapobiega powstawaniu świecących śladów, dobrym sposobem okaże się także odwracanie ubrań na lewą stronę. Widoczna strona pozostanie wtedy nietknięta, ale idealnie gładka. To również prosta odpowiedź na pytanie, jak prasować ubrania w ciemnych kolorach, z nadrukami, haftami czy naszywkami. Ponieważ wiele elementów jest mniej odpornych na wysokie temperatury, istnieje ryzyko ich zniszczenia poprzez przypalenie, a nawet stopienie. Żeby zachować je w doskonałym stanie na dłużej, wywracaj odzież na lewą stronę i dopiero wtedy bierz się za prasowanie. Ten sposób możesz także wykorzystać przy bardzo delikatnych tkaninach, pamiętaj jednak o odpowiednio dobranej temperaturze.


Comments


Kotwica 1
bottom of page